Home » Časté dotazy

Časté dotazy

KDY SE NA FOCENÍ OBJEDNAT?

Objednací termín je závislý na mé momentální vytíženosti (někdy jsem vám schopna najít termín na tentýž týden, z toho je plno na měsíc dopředu). Tedy pokud fotografie potřebujete k nějaké příležitosti (partnerovi jako dárek k výročí, rodičům k Vánocům apod.), je potřeba raději měsíc předem zajistit si termín. Především pokud zamýšlíte darovat fotografie na Vánoce, je lepší nafotit v říjnu či listopadu. Focení svatby je nejlepší objednat hned, jakmile víte svůj termín svatby. Ve všední dny fotím nejdříve od 14:00 a o víkendech od rána. Ovšem víkendy je nutné rezervovat tak 2 měsíce předem, protože jsou nejžádanější.

KDE NAJDU ATELIÉR?

Ateliér se nachází na adrese Zlínská 991, Holešov. Je to v budově, která je součástí Policejní školy Holešov.

POSKYTUJETE I NEUPRAVENÉ FOTOGRAFIE?

Ne, neposkytuji. Neupravené fotografie po mně, prosím, nežádejte. Každý fotograf, který si váží své práce, neupravené fotografie nedává.

JE MOŽNÉ FOCENÍ NĚKOMU DAROVAT?

Ano, je to možné. Fotografování je krásný dárek jak k narozeninám, Vánocům nebo výročí. Potěší snad každého. Dárkový poukaz Vám graficky vyhotovím, poté buď zašlu elektronicky nebo dodám v tištěné podobě (záleží na tom, co je pro Vás lepší). Na poukaz se může napsat částka nebo přímo počet fotek. Dárkové poukazy mají většinou minimálně půlroční platnost.

JAKÁ JE KVALITA FOTOGRAFIÍ?

Fotografie, které dostanete na DVD jsou v maximáním rozlišení a kvalitě. Fotografie, které jsou nahrávány pouze jako náhled, ze kterého pak vybíráte, jsou v malém rozlišení, aby nezabíraly příliš místa. Tedy mohou „čtverečkovat“ a mohou se vám zdát nekvalitní. Může se také zdát, že některé fotografie jsou příliš zelené, růžové, světlé, tmavé – zde hodně záleží na kalibraci vašeho monitoru. Na CD máte dvě složky. Jedna je pojmenovaná „upravené na tisk“ – tyto fotografie jsou v plném rozlišení a jsou určeny k tisku fotografií (ve fotolabu nebo přes fotolaby online). Druhá složka je „upravené na web“ a v této složce najdete fotografie zmenšené, které jsou vhodné na posílání emailem, sdílení na sociálních sítí či na běžné prohlížení fotografií doma (v pc nemá cenu se dívat na složku upravené na tisk, neboť fotky jsou moc velké, proto se někdy může zdát pro lidské oko nepřirozené, roztahané…)

JAK PROBÍHÁ VÝBĚR FOTOGRAFIÍ?

Ze všech nafocených fotografií (tak, jak je stáhnu z fotoaparátu bez úpravy) udělám „předvýběr“ (tzn. promažu ty, kde někdo z vás mrkl nebo se někdo rychleji pohne a fotka je pak rozmazaná.). Zašlu vám odkaz na zamčenou galerii, kde z těchto „surových fotografií“ vybíráte ty, které chcete upravit. Zašlete seznam fotografí, posléze je upravím (retuš, kontrast, vyvážení barev…) a nahraji na potištěné CD.

Fotografie, které nejsou vybrány k úpravě neposkytuji!!!!

ZA JAK DLOUHO JSOU FOTOGRAFIE HOTOVÉ?

Zpracování fotografií záleží na mé momentální vytíženosti (počtu a rozsahu předchozích zakázek, sezóny svatební, předvánoční atd). Náhledy neupravených fotografií posílám nejpozději do dvou dnů od nafocení (zpravidla ještě ten stejný den, kdy focení proběhlo). Jakmile mi napíšete seznam vámi vybraných fotografií k úpravě, začne samotná úprava. Ta zpravidla trvá 1 – 3 týdny (záleží na počtu vybraných fotek a na náročnosti úprav).

TISKNETE FOTOGRAFIE?

Běžně fotografie netisknu. Ráda vám poradím, kde si nechat fotografie vytisknout. Takto vás tisk fotografií vyjde levněji, než kdybych vám to nechala někde tisknout já. Ovšem, pokud by si někdo přál, ráda nechám fotografie zhotovit. Vše je na domluvě.

CO KDYŽ POTŘEBUJI ZRUŠIT / PŘESUNOUT TERMÍN?

Samozřejmě je pochopitelné, že někdy nám do našich naplánovaných akcí vpadne něco neočekávatelného – neovlivnitelného, jako jsou např. nemoci u dětí apod.

Pokud tomu tak je, prosím, kontaktujte mě zavčasu (čím dříve, tím lépe, abych se mohla dle dané situace zařídit. Ráda vám také nabídnu náhradní termíny). S rušením termínu se nemusíte bát se ozvat. Někdy je skutečně škoda, když se neozvete, nebo skutečně hodinu před, kdy už bohužel prosedím v ateliéru bez činnosti a přitom by někteří zájemci, obzvláště v předvánočním čase, rádi termín využili. Děkuji za pochopení.

FOCENÍ – JAK DLOUHO TRVÁ?

Časové rozmezí fotografování je velmi individuální. Záleží na tom, koho fotím. Malé děti vydrží nejdéle hodinu, poté už se nesoustředí a nic je nebaví. Ze zkušenosti mohu říci, že nejvíce děti reagují první půl hodiny. Pak už nereagují ani na pád letadla, protože podnětů na ně bylo již moc. Možná proto můžete říci, že spěchám, ale je to spíše o to, že nevím, jak dlouho udržíme pozornost dětí.  Někdo je nafocený za půl hodiny, někdo zase potřebuje na podobné focení 3 hodiny. Proto nikdy neudávám délku focení, protože raději věnuji focení 2 hodiny, než pospíchat, protože jsem řekla, že to bude trvat hodinu. Částka se tedy neodvíjí od toho, jak dlouho fotím, ale je závislá na počtu upravených fotografií.

V JAKÉM VĚKU JE NEJLEPŠÍ FOTIT DĚTI?

Pro novorozence je to věk do 14 dnů od narození, tedy nejlépe fotit miminko hned první týden, co se vrátíte z porodnice. Výhodou je, že obvykle mají i tatínci dovolenou, tedy je snazší najít termín pro focení. Do 14 dnů je miminko spavé, lépe se s ním manipuluje a lépe nám usíná. Rovněž díky tomuto věku můžeme zachytit jak malinké vaše miminko bylo. Rovněž je to největší šance pro nafocení jedinečných „spinkacích“ fotografií. Pokud plánujete focení novorozence, je nejlepší, pokud se mi ozvete už v průběhu těhotenství, abych znala váš předpokládaný termín porodu. Pak už jen potvrdíte formou sms, že je miminko na světě a společně najdeme vhodný termín na vyfocení. Pokud voláte, až když jste týden s miminkem doma, nemohu vám zaručit, že najdu volný termín ten stejný týden, nebo i další). Najdu vám volný termín a pokud by se stalo, že se po vašem návratu z porodnice nebudete na focení cítit, zrušit se to dá vždy. Rovněž za vámi mohu dojít i do porodnice a nafotit miminko tam. Ovšem v porodnici nebývají tak pěkné fotky, jako z ateliéru, kde focení probíhá příjemněji.

Focení pak opakujeme kolem 3měsíců věku miminka. V tomto věku je už miminko zase trochu jiné, šikovnější. Více kouká a má to své kouzlo. Krásně zvedá hlavičku.

Další focení je vhodné kolem věku 6-9 měsíců, kdy batolátko už může sedět, lézt a můžeme taky zachytit další etapu jeho růstu. V tomto období se miminka krásně usmívají a focení pro ně bývá zábavné.

Od roku a půl nám děti většinou stagnují – tj. utíkají z prostoru vyhrazeného pro focení. Často mají svoji hlavu a chtějí dělat něco jiného, než se usmívat do foťáku. V tomto věku spousta fotografů odmítá děti v ateliéru fotit. Já fotím jak v ateliéru tak i v exteriéru, kde jsou děti více přirozené. Vybíráme jejich oblíbené místa, různá hřiště atd.

CO VZÍT S SEBOU NA FOCENÍ?

Vše záleží na tom, o jaké focení se jedná.

DĚTSKÉ FOTO

Více oblečení na prostřídání, ať na všech fotkách nemáme dítě ve stejném oblečení (zejména, pokud fotíme na kalendář). Je fajn, pokud mu vezmete i jeho oblíbenou hračku. Některé děti v poslední době nespolupracují bez nějaké dobré svačinky a pitíčka :). Při samotném focení vás v tom určitě nenechám samotné, ale prosím vás o totéž. Přece jen jsem pro ně cizím člověkem navíc v cizím prostředí. Proto se pohybujte a rozesmívejte děti v mojí úrovni a co nejblíže u MNE !!!! Většinou, když fotím vaše děti, pohybuji se i výškově v jejich úrovni očí či ještě níže. Nebojte se tedy snížit do jejich výšky 🙂 Nestačí za mnou jen stát.. Vaše dítko se pak bude smát do fotoaparátu, vyhneme se zvráceným hlavám do výšky a očím šilhajících do stran apod. Našim společným přáním je, aby se vaše dítě v ateliéru cítilo co nejpříjemněji a focení ho bavilo a tím, že necháte vše na „nějaké cizí tetě“ – toho bohužel (záleží na povaze vašeho prcka) nemusíme docílit. S dítětem tedy po dobu focení komunikujte, nebojte se zpívat, říkat básničky, využít všech fint k vyloudění výrazů, které se vám doma líbí. Přece jen dítě v cizím prostředí se musí nejdříve rozkoukat a hlavně se s vámi cítit v bezpečí. A proto si často říkám, že bych chtěla mít v ateliéru kameru směrem na nás (tedy jak tam kolikrát trdlujeme, tleskáme, zpíváme, žvatláme, houkáme.. :-)), abychom se na sebe mohli kolikrát podívat, co jsme schopni my rodiče pro spokojenost dítěte udělat 🙂 (Musím říct, že se setkávám s 95% rodičů, kteří jsou naprosto v pohodě a opravdu takto fungují. U zbývajících 5% mám někdy pocit, že mi předají dítě a děj se vůle..aneb ukaž tetko co dokážeš :-). Snažím se uhlídat vše co se dá – od nastavení světel, fotoaparátu, vašich úsměvů a úhly, ze kterých nejlépe vše vystihnout. Je však možné, že mi může uniknout rozeplý knoflík, odstátý vlas, vytáhnutá kapsa, odhalený pupík, záda.. Uvítám tedy hlídání detailů i od Vás ač se snažím vše hlídat… :-). Budu také ráda, pokud si své děti budete v ateliéru trochu hlídat, prostor není tak velký, aby se tam děti mohly pořádně rozběhnout, navíc fotopozadí je papírové, proto je velmi náchylné k roztrhnutí.

NEWBORN (novorozenecké foto)

Zde je důležité vzít si náhradní pleny, přebalovací podložku, vlhčené ubrousky, deku, oblečení, dudlík (pokud používáte). V ateliéru je k dispozici spoustu rekvizit na focení novorozeňátek (košíky, deky, kožešiny, pletené čepičky, soupravičky, mašličky…..). Ateliér je vybaven i přímotopem, takže je na tyto účely vyhříván i v létě – nemusíte mít proto strach, že by vaše miminko prochladlo.

PORTRÉT

Zde také platí, že čím více různého oblečení, tím lépe. Doporučuji doplňky (korále, naušnice, boty, pásky…). Je vhodné, pokud na focení dojdete už nalíčená. Zájemcům mohu domluvit kosmetičku, se kterou spolupracuji. Na focení přijďte odpočinutá, vyspalá, abyste neměla kruhy pod očima.

TĚHOTENSKÉ FOTO

Na těhotenské foto se nejlépe objednejte tak, abyste byla v rozmezí 30-34 týden (případně dříve, pokud máte dostatečně velké bříško). Případně vás mohu nafotit víckrát v průběhu těhotenství. Po 34.týdnu je to pro těhulku už náročnější. Některé maminky se již se tolik necítí. Rovněž může také po tomto termínu nastat riziko, že vás nestihnu ve stavu 2 v 1 ;). Slušivé jsou rifle (těhotenské i ty, které jste měla před tím, než jste otěhotněla – jasné, že je nedopnete, ale je to spíše o srovnání, jak vám bříško narostlo), dále pánské košile, prádlo (lépe barevně sladěné ve světlé i tmavé variantě), kalhotky zajímavé střihem, košilky, těsná tílka, různé topy, trička (i ty veselé těhotenské), lesklé oblečení, věci s výraznými nápisy i jednobarevné, šaty , džíny, šperky, kožíšky, hračky pro mimi, oblečky, snímky z ultrazvuku, dudlíčky, botičky, rukavičky, spony do vlasů, prostě, cokoliv vás charakterizuje, či v čem se cítíte dobře. Ráda zrealizuji jakýkoliv nápad. Informace o tom, že hrajete v kapele, fandíte fotbalu, jste motorkáři, sportovci, turisti…. nám dá více možností vytvořit netuctové těhotenské fotky. Vaše oblíbené věci dodají fotografiím více osobního kouzla. Těhotenské fotky tvořím pro Vás. Tedy podle představ, které konzultuji předem, at už jde o akt, glamour či civilnější záběry. Pokud chcete fotografie těhotenských aktů na cestu zvolte oblečení bez těsných gumiček. Otlaky mizí těhulkám déle. Prosím maminky, aby přijížděli na focení nalíčené a upravené, abychom neztráceli čas, který můžeme věnovat focení, její přípravou. Pokud máte zájem zajistit služby kosmetičky, kontaktujte mě, zajistím tak, abyste na focení byla připravená.

GLAMOUR, AKT, POLOAKT

Na začátku focení si ujasníme, jaký styl focení požadujete – zda glamour, oploakty nebo akty. Zda budete chtít fotit v civilním oblečení, nebo jen ve spodním prádlem, nebo vás budu fotit stylem „zakrytá krása“ (v ateliéru je možno využít různých šátků pro tyto účely), případně úplně nahou… Rozhodně vás do nahoty nutit nebudu, je na vás, který styl fota si zvolíte. Na foto ve spodním prádle je dobré si vždy vzít kombinaci stejného spodního prádla (a to nejlépe v tmavé i světlé variantě, abychom měly na výběr). Pozor však na upnuté a elastické spodní prádlo – pokud plánujete focení aktů, jsou pak zbytečně vidět otlačeniny, a proto je lepší přijít v něčem volnějším. Rovněž můžete vzít více variant oblečení – rifle, triko, tuniky, topy, šaty, sukně, nějaký retroobleček, uniformu, kroj – zkrátka to, co vás vystihuje, případně, to co by napomohlo docílit fotografií dle vaší představy. Rovněž můžete vzít různé bižudoplňky apod. Doporučuji si také vzít obuv (lodičky, balerínky). Prosím však abyste si je předem očistila.

Nebojte se svěřit s nápadem, pózou apod., která by se vám na nafocení líbila. Stejně tak pokud by se vám něco nelíbilo, nebylo vám příjemné, nebojte se mi to sdělit.

FOTO S DOMÁCÍM MAZLÍČKEM

Během focení je nutné pejska (či jiné zvířátko) odměňovat něčím, co mu chutná. Proto pro něj vemte to nejlepší. Misku s vodou brát nemusíte, tu máme v ateliéru k dispozici neustále. Můžete vzít i jeho oblíbenou hračku, oblečky…Je dobré, pokud svého mazlíčka před focením učešete.